Czy zdawałaś sobie sprawę, że ludzie również posiadają korzenie i łodygi, prawie jak rośliny?
A jesteś świadoma tego, że posiadamy łuski- prawie tak, jak ryby?
Wystarczy, że pomyślisz o swoich włosach- to one są takie unikatowe, zbudowane inaczej niż pozostałe fragmenty ludzkiego ciała.
Z tego względu wymagają szczególnej pielęgnacji.
Ludzki włos jest zrogowaciałym tworem naskórka, zbudowanym z elastycznych włókien białkowych, czyli keratyny. Jest pokryty delikatną otoczką, łuskami zwanymi nieraz korą włosa oraz wnętrza- czyli rdzenia złożonego z kilku warstw komórek.
Nasze włosy to istny układ okresowy Mendelejewa. W ich wnętrzu odnajdziemy pierwiastki: węgla, wodoru, azotu, tlenu i siarki. Zawierają też pewną część oleju.
Jak widać, nie jest to jednolity wytwór, który wystarczy myć szamponem, żeby był czysty i błyszczący. Włos- ze względu na złożoność budowy- potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, by rósł zdrowy i silny. Tymczasem nie tylko zapominamy o tym, jak ważne jest odżywianie włosów, ale dodatkowo niszczymy je nieświadome tego, jak wielu rzeczy włosy po prostu nie lubią.
Czego zatem nie lubią włosy?
- Przede wszystkim suszenia zbyt gorącym nawiewem suszarki…
- …prostowania gorącą prostownicą…
- …i kręcenia za pomocą gorącej lokówki.
- Zbyt ciepła woda też im raczej nie służy. To zimna woda zamyka łuski włosa i sprawia, że są błyszczące i niejako „uszczelnione”.
- Toksyny… to długi temat. Jeśli powietrze w Twoim mieście jest bardzo zanieczyszczone, a Ty sama palisz papierosy- włosy po prostu absorbują do swego wnętrza wszystkie owe toksyny.
- Antybiotyki i inne silne leki- leczą ciało, ale osłabiają wygląd włosów, skóry i paznokci.
- Stres powoduje nie tylko wycieńczenie psychiczne. Zaczyna reagować na niego cały organizm i wszystkie tkanki, co odbija się zarówno na naszym zdrowiu, jak i wyglądzie.
- Nieodpowiednia dieta- fast foody, cukier, alkohol, brak witamin i cennych kwasów tłuszczowych… wszystko to niekorzystnie wpływa na cały nasz organizm, w tym również na włosy.
- Zbyt intensywne szczotkowanie włosów, tarcie ich ręcznikiem po kąpieli, tapirowanie, szarpanie, spinanie w ciasny kok lub koński ogon, naciąganie- te czynności bardzo osłabiają cebulki włosów, przez co zaczynają one wypadać.
- Nieodpowiednia pielęgnacja- stosując szampon lub odżywkę źle dobraną do rodzaju Twoich włosów i potrzeb skóry głowy, możesz nieświadomie bardzo im zaszkodzić. Nie wybieraj produktu tylko dlatego, że jest nowością i „wszyscy go zachwalają”. Poznaj rodzaj swoich włosów, ich porowatość i kondycję i dopiero wybierz odpowiednią pielęgnację.