Dasz wiarę, że łupież występuje aż u 40% populacji? Najczęściej pojawia się u mężczyzn, w okresie dojrzewania lub po 40. roku życia. Na szczęście są sposoby, aby pokonać ten wstydliwy problem. Wypróbuj jeden z nich, a już niedługo będziesz mogła cieszyć się zdrową skórą głowy i pięknymi włosami.
Jak rozpoznać łupież? Nie ma w tym niczego trudnego. Są to małe, białe płatki oraz świąd głowy. Łupież dzieli się na dwa rodzaje: tłusty i suchy. Tłusty występuje najczęściej u nastolatków. Charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum przez skórę głowy, wzmożoną pracą gruczołów łojowych, uporczywym swędzeniem, stanem zapalnym i przylegającymi do skóry głowy białymi płatkami. Drugi rodzaj łupieżu występuje wtedy, kiedy skóra głowy jest przesuszona i podrażniona. Naskórek łuszczy się i osypuje na ramiona w postaci białych łusek i płatków.
Jakie są przyczyny powstawania łupieżu? Zalicza się do nich między innymi: nadmierne przesuszenie skóry głowy pojawiające się zimą, zbyt rzadkie mycie włosów, łuszczyca, egzema. Łupież powstaje także wtedy, gdy nadużywamy kosmetyków do stylizacji. Jeżeli masz alergię na składniki produktów pielęgnacyjnych, których używasz na co dzień, to w przyszłości na skórze twojej głowy może pojawić się łupież. Osłabienie organizmu, nadużywanie alkoholu, stres i niewłaściwa pielęgnacja również mogą przyczynić się do powstawania tej uporczywej i przykrej dolegliwości.
Jest i dobra wiadomość: łupież można całkowicie wyleczyć. Wystarczy systematycznie stosować szampony, płyny i maści przeciwłupieżowe, o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, łagodzącym i regenerującym. W leczeniu pomocne mogą okazać się owocowe lub ziołowe płukanki z cytryny, kozieradki, rzepy, brzozy lub łopianu. Bardzo ważne jest mycie skóry głowy co dwa lub trzy dni i ograniczenie stosowania kosmetyków stylizujących. Do diety należy wprowadzić pokarmy bogate w cynk, kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B.